2016. október 20., csütörtök



Nyulak néhány gyakoribb betegsége


Az elmúlt napokban többször is egy évek óta alig látott nyúlbetegséggel a myxomatosissal találkoztunk. Ezért arra gondoltunk, hogy röviden írunk erről a fertőzésről és összefoglalunk még  néhány egyéb megbetegedést, amik előfordulhatnak egy vidéki kisállatpraxisban.

 

 Nyulak myxomatosisa

Nyúl myxomatosis

Ezt a fertőzést egy vírus okozza, gyógyíthatatlan megbetegedés, legfeljebb a tünetek enyhíthetőek és a másodlagos bakteriális fertőzéseket tudjuk kivédeni.

Mitől betegszik meg a nyuszi?
A kórokozó myxomatosis vírust döntően szúnyogok, néha más ízeltlábuak (bolha) terjesztik, és leírtak közvetlen, állatról állatra terjedő fertőzést is. A lappangási idő 7-10 nap szokott lenni, a vezető tünetek közé tartozik a fülek, a szemhéjak és az orr duzzanata (ún. oroszlánfej), nyálkás-gennyes kötőhártya-gyulladás és orrhurut. Hasonló duzzanatok-bár ritkábban- jelenhetnek meg még a  a nemi szervek környékén is. A betegek légzési nehézségek és tüdőgyulladás tünetei közepette általában 7-10 nap alatt elhullanak, a kezelés mellett is ritka a túlélés.

Hogyan lehet védekezni ellene?
Miután a betegség gyógyíthatatlan és a szúnyogok teljes távoltartása alig megoldható, javasolt a vakcinás megelőzés. Kiváló vakcinák érhetőek el, ezekkel 8 hetes kortól, 1 hónapos időközzel két védőoltást kell beadni, és a vakcinától függően a védettség  6-12 hónapig tart. Tehát minimum évente 1 ismétlő oltást kell adni, lehetőleg tavasszal még a szúnyog invázió előtt.


RHD – Nyulak vérzéses betegsége (Rabbit Hemorrhagic Disease)


Az RHD egy kifejezetten fertőző, járványos betegség, szintén gyógyíthatatlan. A vírus rendkívül gyorsan terjed, mivel a tárgyakon is megtapad és azokkal fertőz tovább (akár ruhával is átvihető), ezen kívül madarak, kisállatok, ízeltlábúak (szúnyogok!) is terjeszthetik. A betegség jele lehet étvágytalanság, bágyadtság, magas láz, az orr vagy a szájüreg, esetleg a végbél vérzése, de sok esetben nem jelentkeznek tünetek, és a nyúl hirtelen pusztul el (ezekben az esetekben boncolással mindig találunk a légcsövekben, tüdőben vérzést). A lappangási idő nagyon rövid a nyúl általában 48 órán belül elpusztul. A halálozási arány közel 100%. A  betegség gyógyíthatatlan, az esetek döntő részében az állatorvoshoz már csak tetem kerül a gyors lefolyás miatt.
Hogyan lehet védekezni ellene?
Megelőzés szintén védőoltással lehetséges, forgalombann vannak kombinált (RHD és myxomatosis) vakcinák is, az oltási sorozat mint fentebb. Fontos a vakcinázás akkor is, ha nyulunkat csak lakásban tartjuk, hiszen ha valahol járvány van, onnan nagyon hamar kikerülhet és elterjedhet a vírus akár szúnyoggal, akár közvetlenül (pl. ruhánkkal) .

Nyulak Fülrühössége

Nyulak gyakori megbetegedése, a betegek rázzák a fejüket, hátsó lábaikkal vakarják a fülüket, az étvágyuk is csökkenhet, a többi nyúl is elkaphatja. A fül belsejében vastag, sötét pörk képződik.

A betegség oka  egy nagyon elterjedt és nagyon fertőző bőrélősködő a Psoroptes cuniculi.
Szerencsére gyógyszerekkel kiválóan kezelhető, fontos a minél előbb elkezdett kúra.

Nyulak rühössége 

A kórokozó a Sarcoptes scabiei nevű atka. E fajok nem a fülben élősködnek, hanem a bőr mélyebb rétegeibe furakodnak, ott élnek és szaporodnak. Főként a szem körül, az orrháton és az ajkak tájékán a szőr kihullása, a bőr kipirosodása, pörkképződés, korpádzás, a bőr megvastagodása és ráncossá válása figyelhető meg. A fülrühnél alkalmazott kezeléssel gyógyíthatjuk meg a betegeket.

További állatorvosi esetek

Dr. Saufert Gyula


 


2016. október 13., csütörtök

Egy játékos kedvű beagle esete a kerti kaviccsal!


A képeken látható 3 éves beagle szuka kutya játékból rendszeresen feleszi az udvaron található kavicsokat. Az esetek nagy részében a köveket vagy kihányja  (a tulajdonos a hányadékban megtalálja) vagy sikeresen végig mennek a bélcsatornán és a bélsárral távoznak.

Hasi röntgen
    A röntgenfelvételen jól látható a nagyobb és kisebb kő a bordák vonalában, a háromszög alakú lép fölött



A mostani eset azonban bélelzáródással végződött. Heveny, egész éjszakán át tartó hányással, rossz általános állapottal hozták rendelőnkbe. A röntgenvizsgálat egyértelműen bizonyította a kövek jelenlétét a bélcsatornában, a tünetek alapján elakadtak a vékonybélben.


 
Az utolsó varratsor behelyezése előtt



Az kutya állapotának stabilizálása (infúzió, gyógyszerek) után nekiláttunk a műtétnek. A hasüreg megnyitása után felkerestük az érintett bélszakaszt, kiemeltük a hasüregből, majd bélmetszés után kivettük a köveket, zártuk a bélszakaszt, majd 3 rétegben a hasfalat is. Mint minden hasüregi műtét után a kissé nehezebb és lassabban kivitelezhető, de sokkal kevésbé fájdalmas és gyors, látványos sebgyógyulást hozó cutan bőrvarratokat alkalmazzuk (plasztikai varratok). Így a varratszedéskor (ami összesen 1-2 külső varrat a 10-12 helyett) gyönyörűen gyógyult sebekkel találkozunk.

Sajnos az eset elég gyakori, a kutyák rendszeresen szednek fel és nyelnek le különböző idegen testeket, melyek bélelzáródást, elhanyagolt esetben bélelhalást, bélrepedést végül ehullást is okozhatnak.

A heveny hányásos kórképekkel érdemes minél előbb állatorvoshoz fordulni.



Az eltávolított kövek






2016. október 6., csütörtök

Fogápolási hónap

Októberben már évek óta fogászati hónapot tartunk, de most nem is akármilyet!
Ingyenes fogkőeltávolítás! -és miért is van szükség a fogkőeltávolításra?






Hihetetlen, de a három évesnél idősebb kutyák közül ötből négynél már fogászati problémákkal találkozunk. Nagyon sok kutyatulajdonos nem fordít kellő figyelmet erre a veszélyre, pedig ahhoz, hogy a kutya fogazata erős és egészséges maradjon, azt rendszeresen ápolni és ellenőrizni kell.

Hogy alakul ki a lepedék és a fogkő?

Az etetést követően a kutyák fogait és ínyét egy vékony lepedék borítja el. Ez ideális környezetet jelent a különböző ásványi anyagok megtapadásához, lerakódásához, így a lepedék elősegítheti a fogkő kialakulását. Ha a lepedéket nem távolítjuk el az etetést követő 24 órán belül, akkor az a baktériumok elszaporodása miatt kezd megkeményedni, ami fogkőképződéshez vezet. A fogkő lerakódása miatt a fogínyszél eltávolodik a foggyökértől. A fog fokozatosan kilazul, és a szájüregben fertőzés alakulhat ki, melynek következménye a fogínygyulladás.


Milyen veszélyekkel jár a fogkő és a fogínygyulladás?

A fogak meglazulása vagy akár elvesztése miatt a a kutya nem tudja megfelelően megrágni és megemészteni az eledelt. Ennek következtében a tápanyagok nem hasznosulnak, emésztőszervi- és hiánybetegségek alakulhatnak ki. Hosszabb idő eltelte után a lepedékben megtalálható baktériumok a vérkeringésbe kerülve a különböző létfontosságú szerveket is károsíthatják, főként a májat és a vesét. A szájban elszaporodott baktériumok okozzák a kellemetlen szájszag jelentkezését is.


Mely kutyáknak van leggyakrabban fogínygyulladásuk?

Tudományosan bizonyított, hogy a parodontózis (a fogíny lassú, kóros visszahúzódása a fognyakról) és a fogínygyulladás következményeként kialakuló fogvesztés gyakrabban fordul elő az egészen kistermetű kutyafajtáknál (pl. yorki, westi, palotapincsi). A fogproblémák krónikussá válnak, és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbak.


A leggyakoribb tünetek:
• Sárgás-barnás fogkő a fogakon és az íny mentén

• Bepirosodott, duzzadt vagy vérző íny

• Túlzott nyáladzás, esetleg véres nyál

• Törött vagy hiányzó fog

• Kutyája nem hagyja, hogy megnézze a fogait

• Kellemetlen lehelet

• Csökkent étvágy

Hogyan előzhetjük meg a fogkő kialakulását?

• Kezdje el kutyusa fogainak tisztítását mielőbb, a legjobb még kölyök korában.

• Ha kutyája nem tűri a fogkefe használatát, helyettesítse a fogápoláshoz alkalmas kutya snackkel. Alkalmazása mindig ugyanabban az időpontban ajánlott. Kutyáját félévenként vigye el fogászati vizsgálatra állatorvosához.

• A kutyát fokozatosan kell hozzászoktatni a fogtisztításhoz, hogy biztos lehessen benne, hogy neki is tetszik a művelet.


 A fogászati akció részletei, ingyenes fogkőeltávolítás!

Dr. Saufert Gyula

Dr. Kanász-Nagy Dorka

Ligeti Állatorvosi Rendelő Pilisvörösvár

2016. október 4., kedd




Kedves Állatbarát!

Sokszor előfordul egy-egy érdekesebb vagy éppen gyakori eset kapcsán, hogy szeretnénk tájékoztatni az állattartókat, mind a megelőzés és a probléma felismerése, mind a gyógykezeléssel kapcsolatban.
Úgy gondoltuk erre talán a blogbejegyzés a legjobb lehetőség.
Első alkalommal szeretnénk bemutatkozni a Szántó-Vet -, az Ürömi és a Ligeti Állatorvosi Rendelő nevében.
Először néhány fénykép kollégáinkról, akikről részletesen honlapunkon (http://vorosvariallatorvos.hu/bemutatkozas.html) is olvashat:


Dr. Saufert Gyula


Dr.Hargitai Blanka

Dr. Maticsek Krisztina


Dr. Kanász-Nagy Dorka

Dr. Szeleczky Regina


Dr. Minya László, dr. Saufert Gyula, dr. Szeleczky Regina